Aktualizované znenie
Nájomná zmluva (o prenájme) v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník
Pri používaní vzoru nájomnej zmluvy (aplikácie) postupujte podľa nasledovných krokov:
Najskôr je potrebné vo vzore nájomnej zmluvy označiť prenajímateľa.
Po výbere prenajímateľa je potrebné vyplniť údaje o prenajímateľovi. Ak je prenajímateľom fyzická osoba nepodnikateľ je potrebné vyplniť:
Tieto údaje sú dostatočné pre účely vypracovania nájomnej zmluvy na riadnu identifikáciu prenajímateľa.
Rovnakým spôsobom vo vzore nájomnej zmluvy je potrebné ďalej vyplniť aj údaje nájomcu.
V nájomnej zmluve (vzore) je potrebné uviesť presný predmet prenájmu a aj hnuteľné veci v predmete nájmu.
Uveďte aký je účel prenájmu nehnuteľnosti.
Ak zvolíte na dobu určitú je potrebné uviesť začiatok a koniec nájmu.
V tomto kroku nájomnej zmluvy uvediete aké bude nájomné, ako sa bude platiť a v akej výške budú úhrady spojené s užívaním nehnuteľnosti. Vyberiete, či sa má platiť nájomné v hotovosti alebo prevodom na účet.
V článku VI. nájomnej zmluvy sa vyplní výška depozitu, ak sa depozit bude uhrádzať.
V ďalšej časti vzoru nájomnej zmluvy vyplníte miesto (obec alebo mesto), v ktorom sa bude nájomná zmluva podpisovať.
Stlačíte „Stiahnuť“.
Systém vám vygeneruje dokument (nájomnú zmluvu) vo formáte PDF, ktorý podpíše prenajímateľ a nájomca. Nezabudnite do nájomnej zmluvy dopísať aj dátum podpisu zmluvy o nájme.
Určite odporúčame nechať overiť podpis nájomcu na nájomnej zmluve (aj keď to nie je zákonná podmienka platnosti nájomnej zmluvy). Vo vzore nájomnej zmluvy je zakomponovaná aj rozhodcovská doložka, ktorá prenajímateľovi zabezpečí to, že v prípade, ak by nájomca nesplácal nájomné, prenajímateľ sa môže obrátiť na rozhodcovský konanie a požadovať, aby rozhodca rozhodol a zaviazal nájomcu k úhrade dlhu. Konanie pred rozhodcom je v priemere 10-krát rýchlejšie ako súdne konanie. V rozhodcovskom konaní je možné získať rozhodcovský rozsudok (t.j. právoplatné súdne rozhodnutie) aj skôr ako do 1 mesiaca, pričom klasickom súdnom konaní pred všeobecným súdom, ak by sa dlžník nezúčastňoval súdneho konania, to môže trvať približne 9 až 12 mesiacov a v prípade, ak by dlžník robil v konaní prieťahy a odvolával sa, tak získanie právoplatného rozhodnutia môže trvať až 18-20 mesiacov. Právna sila rozhodcovského rozsudku je pritom rovnaká ako rozsudku všeobecného súdu a takisto je exekučným titulom. Ďalšou výhodou okrem rýchlosti je aj nižší súdny poplatok (namiesto 6 %, ktorý sa platí všeobecnému súdu, zaplatíte 5 % z hodnoty sporu). Treťou výhodou je nemožnosť sa odvolať proti rozsudku rozhodcu. Konanie pred rozhodcom je jednostupňové a rýchle.